POZOR - důležité! V sekci Informace pro rodiče najdete údaje o provozu školy v době hlavních prázdnin.
Přečtěte si o zajímavých akcích našich žáků a prohlédněte si nové fotky ve fotogalerii!

Žákovský parlament

IX.tř.
Filip Starý

Školní žákovský parlament ZŠ Bavorov - stanovy PDF Print E-mail

Školní žákovský parlament je prostor pro zapojení žáků do života školy. Podporuje zodpovědnost žáků za vlastní vzdělávání a umožňuje jim podílet se na chodu školy. Zástupci Školního žákovského parlamentu (dále jen ŠŽP) se pravidelně setkávají na pracovních schůzkách, na nichž přednášejí návrhy a připomínky svých spolužáků ke vzdělávacímu procesu, školnímu prostředí a vzájemnému soužití. ŠŽP předkládá podněty, otázky a návrhy vedení školy. Snaží se vzájemně najít optimální řešení. ŠŽP je prostředkem pro přenos informací mezi všemi třídami, napomáhá spolupráci mezi jednotlivými ročníky a snaží se o naplňování cílů školy, podporuje výchovu žáků k zodpovědnosti a příkladnému životnímu stylu. Podílí se na tvorbě pravidel vzájemného soužití ve škole a podporuje jejich dodržování.

Cíle Školního parlamentu:

* zprostředkovat výměnu informací mezi žáky, učiteli, vedením školy a zaměstnanci školy,
* předcházet negativním jevům jako jsou šikana, ubližování druhým, ničení majetku školy atd.,
* připomínat dodržování školního řádu,
* připravovat a organizovat činnosti, které navrhnou žáci jednotlivých tříd, zejména kulturní a sportovní akce a jejich vyhodnocování,
* řešit připomínky a návrhy žáků na lepší chod školy,
* umožnit žákům komunikovat s dospělými, brát je jako své partnery a umožnit žákům uplatnit své dovednosti, schopnosti a získat zkušenosti,
* aktivně se podílet na vytváření pozitivního klimatu školy.

Stanovy Školního žákovského parlamentu ZŠ Bavorov, okres Strakonice

* Školní žákovský parlament je volen jednou ročně, a to vždy na začátku školního roku.
* Z každé třídy se volí jeden zástupce. V nutném případě mohou být zástupci nadpoloviční většinou svých spolužáků odvoláni. Na jejich místo je pak zvolen jiný třídní zástupce.
* Školní žákovský parlament se schází alespoň jednou za čtvrtletí nebo dle potřeby.
* Členové Školního žákovského parlamentu si ze svých řad zvolí předsedu. Stává se jím člen parlamentu, který získal nadpoloviční většinu hlasů.
* Školní žákovský parlament svolává jeho předseda ve spolupráci s koordinátorem, kterým je pedagog pověřený vedením školy.
* Z každého jednání Školního žákovský parlamentu je proveden zápis. O zveřejnění informací z jednání ŠP se starají členové parlamentu – na nástěnce, kontaktem se spolužáky, při třídnických hodinách.
* Jednání Školního žákovského parlamentu se jako hosté mohou účastnit žáci i učitelé školy.
* Členové Školního žákovského parlamentu jsou voleni svými spolužáky jednou ročně.
* Zvolený člen je povinen se pravidelně zúčastňovat všech řádných i mimořádných jednání školního parlamentu. Nemůže-li se jednání zúčastnit, je povinen se omluvit a sjednat za sebe náhradu (zvoleného zástupce).
* Všichni členové školního parlamentu mají navzájem zcela rovnoprávné postavení. V případě hlasování platí: 1 člen = 1 hlas. Přítomní dospělí hlasovací právo nemají.
* Povinností každého člena parlamentu je pravdivě informovat své spolužáky o průběhu jednání na třídnických hodinách, o projednávaných problémech a o rozhodnutích, ke kterým školní žákovský parlament dospěl.
* Rozhodnutí školního žákovského parlamentu jsou pro všechny žáky závazná.
* Školní žákovský parlament není oprávněn zasahovat do záležitostí, jejichž řešení patří do pravomoci vedení školy. Rozhodnutí ředitelky a vedení školy je povinen respektovat.
* V případě, že práce školního parlamentu bude pouze formální, může ředitelka školy jeho činnost kdykoliv ukončit.

Práva člena parlamentu:

* účastnit se hlasování,
* možnost demokraticky vyjádřit svůj názor před hlasováním,
* přednést své návrhy vedení školy
* přinést na zasedání parlamentu nový témata k jednání,
* vyjadřovat se k problémům školy a mimoškolní činnosti,
* podílet se aktivně na veškerém životě školy.

Povinnosti člena parlamentu:

* pravidelně docházet na jednání,
* omlouvat absence /náhradník za třídu/,
* aktivně prácovat na schůzkách parlamentu,
* účastnit se hlasování,
* účastnit se jiných akcí, souvisejících s činností parlamentu /podle možnosti/,
* předávat informace z parlamentu dále do třídy mezi ostatní žáky,
* předávat informace ze třídy směrem do parlamentu,
* spolupracovat s vedením školy, učiteli i ostatními zaměstnanci školy a vycházet přitom ze závazných pravidel Školního řádu,
* respektovat společenská pravidla a zásady slušného chování,
* dbát na tradici školy a její dobrou pověst,
* přijmout plnou odpovědnost za své iniciativy,
* správně reprezentovat školu.

Pravidla chování při jednáních Školního parlamentu:

* nepřekřikovat se a naslouchat si, respektovat názory druhých,
* nezesměšňovat se a vzájemně se neurážet,
* nepoužívat vulgární výrazy,
* řešit školní problémy,
* předávat spolužákům nezkreslené informace,
* spolupracovat v týmu,
* zúčastňovat se schůzek a přicházet včas.